16مورد خسارت پلنگ در خراسان شمالی پرداخت شد – puyablog
خانه / آموزشی / 16مورد خسارت پلنگ در خراسان شمالی پرداخت شد

16مورد خسارت پلنگ در خراسان شمالی پرداخت شدبهروز جعفری چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: طرح بیمه پلنگ ایرانی در راستای حمایت از این گونه در معرض انقراض برای اولین بار در سال 95 در سازمان محیط زیست اجرا شد و بیمه ‘ما’ مسئول پرداخت خسارت حمله پلنگ به جوامع انسانی اعم از خسارت به دام و افراد را انجام می دهد .
وی افزود: از سال 95تا کنون 27مورد خسارت حمله پلنگ به جوامع انسانی در خراسان شمالی داشته ایم که 16 مورد آن توسط بیمه ‘ما’ پرداخت شده و مابقی ان نیز تعدادی به دلیل عدم همکاری اشخاص در ارائه مدارک و اسناد لازم به محیط زیست هنوز انجام نشده و بقیه نیز در حال طی مراحل اداری برای پرداخت است .
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش محیط زیست خراسان شمالی با بیان اینکه این استان به لحاظ حضور و پراکنش پلنگ جمعیت خوبی را دارد گفت: طرز تفکر خوب و اعتقادات مردم این خطه در باره پلنگ بیش از اقدامات محیط زیست، محور حفاظت این گونه نادر و در معرض انقراض بوده است.
وی طرح بیمه پلنگ ایرانی را نیز در حفاظت این گونه نادر بسیار موثر دانست و افزود: محیط زیست خراسان شمالی نیز برنامه ای اموزشی فروانی طی این سال ها در درباره پلنگ ایرانی دراستان برگزار کرده است.
به گزارش ایرنا پلنگ ایرانی بزرگترین زیرگونه‌های پلنگ است که بومی غرب آسیا است و در فهرست جانوران «در معرض خطر انقراض» آی ‌یو سی ‌ان قرار دارد هم اکنون ایران مهمترین زیستگاه پلنگ در خاورمیانه است .
به طور کلی طول بدن پلنگ‌های بالغ به 160 و گاهی تا 180 سانتی‌متر می‌رسد و طول دم آن‌ها 110 سانتی‌متر است. وزن این پلنگ بعضا تا 90 کیلوگرم و ارتفاع آن تا شانه به 75 سانتی‌متر می‌رسد
از بین رفتنِ پلنگ به دنبال شکار و استفاده از طعمه مسموم، تخریب زیستگاه‌های این گونه و تصادفات جاده‌ای، سازمان حفاظت محیط زیست کشور را بر آن داشته است تا برنامه جامع مدیریت و حفاظت پلنگ ایرانی را با بهره‌گیری از ظرفیت‌های علمی ایرانی تدوین کند و بیمه پلنگ ایرانی یکی از فصول برنامه ملی حفاظت و مدیریت پلنگ ایرانی است که در در سال 1395 توسط سازمان حفاظت محیط زیست اجرا شد
در تاریخ 1395/02/04، تفاهم‌نامه‌ای میان سازمان حفاظت محیط زیست و شرکت بیمه ‘ ما’ برای بیمه پلنگ ایرانی و خسارات اشخاص ثالث و دام امضا شداین بیمه ضمن اینکه حامی پلنگ ایرانی محسوب می‌شود، حامی بخش آگاهی رسانی با رویکرد حفاظتی نیز هست.
هدف کلی این بیمه نامه شامل ارتقا سطح کیفی حفاظت از زیر گونه در معرض خطر انقراض پلنگ ایرانی در گستره وسیع پراکنش آن در کشور از طریق ساماندهی و جبران خسارات وارد شده به اشخاص ثالث و کنترل تعارضات و کاهش تلفات ناشی از فعالیت‌های انتقام جویانه افراد و بهبود شرایط حفاظتی در مناطق حادثه خیز همگام با اطلاع‌رسانی و ترویج فرهنگ حفاظتی، می‌باشد. موضوعات تحت پوشش بیمه جامع پلنگ ایرانی شامل خسارات وارد شده به اشخاص ثالث، خسارات دام و خسارت خود پلنگ است.
استان 863هزار نفری خراسان شمالی در شمال شرق کشور قراردارد از جمعیت خوبی از پلنگ را در کشور دارد.
7189/ 6042 خبرنگار: بتول صارمی** انتشار: سیدحسین قدسیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.