گسل‌های پایتخت فعال نشده‌اند – puyablog
خانه / آموزشی / گسل‌های پایتخت فعال نشده‌اند

گسل‌های پایتخت فعال نشده‌اندزمین لرزه ربطی به گسل‌ شمال تهران ندارد
بعد از وقوع زلزله 2/4 ریشتری که ساعت 54 دقیقه بامداد روز گذشته در عمق 16 کیلومتری زمین و در مرز استان‌های تهران و البرز رخ داد و در شهریار، رباط کریم و اسلامشهر نیز احساس شد، تعداد زیادی از خانواده‌ها در شهرهای سه استان‌ تهران، البرز و قم، به خیابان‌ها آمدند، همچنین صف طویلی هم در برخی از جایگاه‌های سوخت تشکیل شد. این درحالی بود که مقام‌های استانداری تهران از مردم در خواست داشتند، ضمن حفظ آرامش و توجه به موارد ایمنی، از شتابزدگی و تردد در معابر خودداری کنند. در این میان مجید‌ نبی‌ بیدهندی، رییس موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران این اطمینان خاطر را به پایتخت‌نشینان داد که زلزله ملارد پس لرزه زلزله 30 آذر بود و گسل‌های تهران را فعال نکرده است. به عبارتی این زمین لرزه در انتهای گسل اشتهارد اتفاق افتاده است که ارتباطی با گسل شمال تهران ندارد. موضوعی که احمد صادقی، رییس مدیریت بحران شهر تهران نیز آن را تایید کرده است.

تعیین 22 استان معین
با این وجود اقدامات لازم برای مقابله با زلزله احتمالی به ویژه بعد از وقوع زمین لرزه 2/5 در تهران در دستورکار قرار گرفت. به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور 22 استان برای پشتیبانی و ارائه خدمات از مناطق 22 گانه تهران در شرایط خاص و ویژه تعیین شده‌اند. همچنین در مناطقی که پیش‌بینی می‌شود میزان تخریب‌ها زیاد است، باید مسئولیت پشتیبانی و خدمات‌رسانی با استان‌های نزدیک‌تر و توانمندتر باشد. از سوی دیگر سردار سعید منتظرالمهدی، سخنگوی نیروی انتظامی نیز از آمادگی پلیس درصورت وقوع حوادث غیرمترقبه و مشخص شدن استان‌های معین تهران در زمان وقوع زلزله خبر داد. با توجه به اینکه ممکن است بخشی از نیروهای پلیس پایتخت در هنگام وقوع زمین لرزه درگیر خانواده خود شوند،‌ این استان‌های معین وارد عمل شده و بر اساس دستورالعمل از پیش طراحی شده، تامین امنیت را عهده‌دار خواهند شد.

یک کشته و 57 مصدوم
اشاره به این نکته ضرورت دارد که زلزله 2/4 ریشتری بامداد دیروز یک کشته و 57 مصدوم نفر داشت. آماری که مهدی مهرور مدیرکل مدیریت بحران استانداری البرز آن را اعلام کرده است. البته طبق اظهارات مجتبی خالدی، سخنگوی اورژانس تنها جانباخته این زمین لرزه مردی 58 ساله بوده که به دلیل ایست قلبی ناشی از شوک زلزله جان خود را از دست داد. به دنبال وقوع این زلزله با توجه به شایعات منتشر شده در فضای مجازی و برخی اخبار در شبکه‌‎های مجازی بهنام سعیدی، سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور نیز از شهروندان درخواست کرد. به شایعات توجهی نکنند، چراکه اکنون بازار شایعات در سایت‌ها و فضاهای مجازی داغ است، اما خروجی این موارد تنها تشویش اذهان عمومی خواهد بود. وی در ادامه توصیه کرد که مردم تمام اطلاعات و آمار مربوط به زلزله را از مراجع رسمی و ذی‌صلاح، صدا و سیما و خبرگزاری‌های رسمی جویا شوند و خونسردی و آرامش خود را حفظ کنند، چراکه در چنین مواقعی این امر بسیار با اهمیت خواهد بود.

سرگردانی مردم در نبود آموزش
اطلاع‌رسانی در مورد شرایط، اقدامات در دست اجرا و تدابیر در نظر گرفته شده درحالی عنوان می‌شود که تجربه دو زمین لرزه رخ داده در تهران در بازه زمانی هفته گذشته و بامداد دیروز نشان داد، یکی از مهمترین موضوعاتی که تاکنون در این زمینه به آنها توجه نشده است، ارائه آموزش‌های لازم در مواقع بروز بلایای طبیعی از جمله زلزله به مردم است. سرگردانی ساکنان استان‌های تهران و البرز و حجم بالای تردد بعد از وقوع حادثه در زمین لرزه‌های 2/5 و 2/4 ریشتری مصداقی بر این مدعاست.
اگرچه طبق اظهارات رضا گلمحمدی، مدیرکل ورزش و جوانان استان تهران 400 مجموعه ورزشی این اداره‌کل برای اسکان اضطراری مردم در صورت بروز حادثه، آماده شده و باز است، اما باید به یاد داشت در لحظه وقوع زمین لرزه نخستین موردی که باید افراد بر آن اشراف داشته باشند، نحوه پناهگیری و رفتاری است که باید از خود نشان دهند. آنچه به‌نظر می‌رسد حداقل تاکنون مدنظر قرار نگرفته است. ضرورتی که موجب شد تا وزیر کشور در حاشیه جلسه روز گذشته هیات وزیران در این باره اعلام کند؛ صداوسیما باید تلاش کند تا اطلاعات صحیحی در اختیار مردم قرار دهد؛ چرا که بیشترین ارتباط با مردم را این مجموعه دارد. همچنین مردم نیز باید هنگام وقوع زلزله ضمن حفظ آرامش و هوشیاری، در محدوده منازل خود حضور داشته باشند و از وارد شدن به خیابان‌ها بپرهیزند؛ چرا که این اقدام هم در خدمات‌رسانی و امدادرسانی به حادثه‌دیدگان اختلال ایجاد می‌کند و هم موجب ایجاد دشواری‌هایی برای نیروی انتظامی در جهت تامین امنیت و انتظامات می‌شود.
وی این را هم گفت که مردم باید در هنگام وقوع زلزله در محدوده منازل خود حضور داشته باشند، زیرا در این زمان معمولا دزدان از فرصت استفاده کرده و به منازل مردم دستبرد می‌زنند. البته مسئولان پلیس پایتخت این اطمینان خاطر را به ساکنان کلانشهر تهران داده‌اند که همه چیز تحت نظارت است و در زمین لرزه بامداد چهارشنبه سرقت از منازل یا موضوعات امنیتی گزارش نشده است.

باید شرایط را ایمن کرد
به‌هرحال همانطور که اسماعیل نجار، معاون وزیر کشور گفته است؛ شاید نتوان جلوی زلزله را گرفت، ولی می‌توانیم شرایط را ایمن کرد. نکته مهمی که در این خصوص باید پیش‌بینی کرد این بوده که تهران شهری بزرگ و پر جمعیت است، از سوی دیگر همانطور که نجار عنوان کرده است؛ زندگی در پایتخت در جهت ارتفاع اتفاق افتاده است، بنابراین در صورت نیاز به اسکان موقت 10 میلیون نفر ساکن این کلانشهر، باید در زمینی با وسعت سه برابر کنونی تهران چادر زد. بنابراین در کنار آموزش متولیان امر باید به نیازهای مربوط به اسکان و سایر خدمات لازم در مواقع بروز چنین بحرانی پیش از وقوع آن اندیشید و ملزمات آن را فراهم کرد. به‌هرحال این روزها نه تنها تهران بلکه بسیاری از مناطق کشور شرایطی را تجربه می‌کند که این هشدار را نه به مسئولان بلکه به مردم می‌دهد، که باید پیش از وقوع حادثه به فکر راهکارهای کاهش خسارات جانی و مالی ناشی از آن بود. نکته مهمی که غفلت از آن شاید نتایج تلخی را به همراه داشته باشد.
تهرام/7247/6003انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.