کشف 87 قبضه سلاح شکاری و 80 لیتر مشروبات الکلی در تالاب انزلی – puyablog
خانه / آموزشی / کشف 87 قبضه سلاح شکاری و 80 لیتر مشروبات الکلی در تالاب انزلی

کشف 87 قبضه سلاح شکاری و 80 لیتر مشروبات الکلی در تالاب انزلیساسان اکبری پور عصر یکشنبه با اعلام این خبر در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: یگان حفاظت محیط زیست گیلان در راستای ایجاد بستر مناسب برای زمستان گذرانی پرندگان مهاجر به تالاب های گیلان انجام گشت مشترک و اجرایی در تالاب بین لمللی انزلی و مناطق حفاظت شده سیاه درویشان ، سلکه ، سرخانکل، چمثقال و اسپند را با همکاری نیروی انتظامی و دریابانی در دستور کار خود دارد .
وی با اشاره به پاکسازی کامل مناطق تحت حفاظت محیط زیست از انواع دامهای شکار و زنده گیری پرندگان و سایر ادوات غیر مجاز شکار و همچنین تخریب کومه ها و کومه نماهای صیادان و شکارچیان غیر قانونی افزود: در دوماه گذشته افزون بر یک هزار و 730مورد از انواع ادوات و تجهیزات غیر مجاز شکار و صید از متخلفان عرصه های تحت حفاظت محیط زیست توقیف و جمع آوری شد.
اکبری پور به کشف 87 قبضه انواع سلاح شکاری از شکارچیان متخلف اشاره و تصریح کرد: با توجه به ممنوعیت شکار پرندگان به دلیل جلوگیری از شیوع بیماری آنفولانزای فوق حاد پرندگان گشت های مشترک در مراکز عرضه و خرید فروش پرندگان مهاجر در بازارهای استان به صورت مستمر انجام می شود که تا کنون تعدادی از کسبه در بازارهای محلی برخی از شهرهای گیلان که به تذکرات متعدد نیروهای یگان حفاظت توجه نکرده بودند با تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.
فرمانده یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان با اشاره به جلوگیری از 19 مورد برداشت غیر مجاز شن و ماسه از بستر رودخانه های استان گفت: متاسفانه متخلفان حتی در نیمه شب هم اقدام به برداشت شن و ماسه می کردند که چهار تن از این متخلفان بین ساعات 2 بامداد تا 5 صبح در بستر رودخانه و در حین تخلف و برداشت شن و ماسه با ماشین الات سنگین دستگیر و پس از تشکیل پرونده به مراجع قضایی معرفی شدند.
وی همچنین افزود: در دو ماه گذشته یگان حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان 123 متخلف برداشت غیرمجاز شن و ماسه از بستر رودخانه های گیلان را دستگیر و تحویل مراجع قضایی دادند.
اکبری پور با اشاره به اینکه با وجود انجام گشت های مشترک و برنامه ریزی های انجام شده توسط فرماندهی یگان حفاظت محیط زیست برای پیشگیری از تخلف در تالاب بین المللی انزلی و همچنین نوار ساحلی دریای خزر تاکید کرد: تالاب انزلی و سواحل خزر در گیلان امن ترین مناطق برای استراحت و زمستانگذرانی پرندگان مهاجر هستند.
وی اظهار کرد: مردم فهیم گیلان می توانند در صورت مشاهده هرگونه تخلف زیست محیطی ، صیدو شکار غیر مجاز و تخریب بستر رودخانه ها مراتب را جهت برخورد قاطع افراد متخلف به شماره گویای 1540اطلاع داده یا با تماس با شماره33824626- 013 اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان اطلاع دهند.
همه ساله با فرارسیدن فصل سرما در مناطق شمالی و قطب شمال انواع پرندگان مهاجر در مسیر کریدور بین المللی مهاجرت خود به بخش های مرکزی و جنوبی کره زمین را از طریق استان گیلان آغاز می کنند و این مهاجرت معمولا از اواسط مهرماه آعار می شد که امسال حدود یک ماه زودتر، این پرندگان به تالاب های گیلان وارد شده اند.
منطقه حفاظت شده سیاه کشیم، پناهگاه حیات وحش سلکه و بخش هایی از پناهگاه حیات وحش سرخانکل تالاب بین المللی انزلی از جمله مهمترین زیستگاه های تالابی پرندگان مهاجر بشمار می روند.
تالاب انزلی با مساحتی حدود 20 هزار هکتار بین سه شهرستان انزلی ، صومعه سرا و رشت واقع شده و از مهمترین فرودگاه های پرندگان مهاجر بشمار می رود.
این تالاب از جالب ترین و بزرگ ترین زیستگاه های طبیعی و مناسب برای تخم ریزی و تکثیر ماهیان و نیز محل زمستـان گذرانی و جوجه‏آوری گونه های زیادی از پرندگان آبزی محسوب می‏شود.
تالاب انزلی جزو تالاب های بین المللی کنوانسیون رامسر است که در سال 1971 میلادی تحت این کنوانسیون به ثبت رسید و هدف اصلی آن، حفاظت و استفاده خردمندانه از تالاب ها از طریق اقدامات ملی و همکاری های بین المللی به منظور دستیابی به توسعه پایدار است.
خبرنگار: رضا اکبری**انتشار دهنده: بابایی
7471 /6030انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.