خانه / آموزشی / مشاهده پرنده حمایت شده «طرلان» در تالاب گندمان

مشاهده پرنده حمایت شده «طرلان» در تالاب گندمانبه گزارش روز سه شنبه ایرنا از روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان، شهرام احمدی افزود: طرلان از خانواده قرقی ‌ها و از گونه های حمایت شده است که مشاهده این گونه در تالاب گندمان، نشان از وضعیت مناسب و اهمیت این زیستگاه طبیعی است.
وی گفت: طرلان بیشتر در نیمه شمالی کشور قابل مشاهده بوده و مشاهده آن در نیمه جنوبی به ندرت گزارش شده است.
وی افزود: با آغاز مهاجرت زمستانی پرندگان از مهرماه سال جاری به تالاب های استان، بیش از 50 هزار پرنده مهاجر در تالابهای چهارمحال و بختیاری مشاهده شده است.
احمدی تصریح کرد: این پرندگان در مسیر مهاجرت از سیبری، ترکیه و کشور‌های شمالی به سمت خلیج فارس تا آخر فصل زمستان و یخ زدن کامل آب در تالاب ‌های استان لانه گزینی می‌ کنند.
به گزارش ایرنا، طرلان با نام علمی Accipiter gentilis پرنده ای با طول 48 تا 60 سانتیمتر است، در بالای چشم طرلان نوار سفید ممتدی دیده می‌شود و سطح شکمی ‌اش تقریبا سفید با راه ‌راه عرضی قهوه ‌ای پر رنگ است.
این شکاری زیبا، پرندگان را تعقیب می‌کند و در این حالت با نهایت چابکی و سرعت به دنبال شکار در ارتفاع کم پرواز می‌کند. حداکثر سرعت افقی این پرنده 61 کیلومتر بر ساعت اندازه ‌گیری شده ‌است.
طرلان در طول تاریخ از محبوبترین پرندگان شکاری برای بازداری بوده ‌است. نام این پرنده در زبان انگلیسی Goshawk به معنی «قوشِ غاز» است و به توانایی آن در شکار پرندگان بزرگی چون غاز وحشی اشاره دارد.
این پرنده بیشتر خرگوش، قرقاول، کبک و پرندگان آبزی متوسط شکار می کند.
تالاب بین‌المللی گندمان با یکهزار و 70 هکتار وسعت، در نزدیکی تالاب بین‌المللی چغاخور و فاصله تقریبی60 کیلومتری شهرکرد قرار دارد.
دریافت کننده: سمیه پناهنده**انتشار:جهانبخش صفری
7360/6021انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *