شیراز میزبان نخستین نشست ملی بانک اطلاعات هویت ژنتیکی – puyablog
خانه / آموزشی / شیراز میزبان نخستین نشست ملی بانک اطلاعات هویت ژنتیکی

شیراز میزبان نخستین نشست ملی بانک اطلاعات هویت ژنتیکیدکتر سعید غلامزاده شامگاه سه شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: این نشست برای نخستین بار در کشور با حضور معاونان قوه قضاییه، رئیس پزشکی قانونی کشور، مسئولان سازمان مدیریت بحران و پدافند غیر عامل در شیراز برگزار می شود.
وی اظهار کرد: هدف از برگزاری این نشست، تدوین فعالیت های بانک اطلاعات هویت ژنتیکی، نحوه ارتباط و بهره برداری سایر سازمان ها و نهادها از این اطلاعات و امکانات و همچنین اطلاع رسانی عمومی درباره عملکرد این بانک اطلاعاتی است تا مجرمان بدانند اگر مجددا مرتکب جرمی شوند در کوتاه ترین زمان شناسایی خواهند شد.
مدیرکل پزشکی قانونی استان فارس ادامه داد: تاکنون اطلاعات ژنتیکی حدود 30 هزار نفر از مجرمان کشور در این بانک ثبت شده و تا پایان سال 96 این آمار به 50 هزار نفر افزایش خواهد یافت.
غلامزاده بیان کرد: پزشکی قانونی با همکاری معاونت پیشگیری از وقوع جرم دادگستری، 89 عنوان مجرمانه را شامل جرائم منافی با عفت، مواد مخدر و روانگردان و سرقت شناسایی کرده و اطلاعات هویتی و دی ان ای افرادی را که مرتکب این جرائم شده اند در بانک ژنتیک ثبت کرده است تا اگر دوباره به این اعمال مجرمانه دست زدند، سریعا شناسایی شوند و تحت پیگرد قرار گیرند.
مدیرکل پزشکی قانونی فارس اشاره کرد: هر اثری از مجرمان نظیر ترشحات بدن، خون، بزاق، پوست و هر چیزی که دی ان ای آن قابل استخراج باشد از طریق کُد ژنتیکی قابل شناسایی است.
وی اظهار کرد: شبکه آزمایشگاه های ژنتیک پزشکی قانونی از سال 95 با بیش از 2 هزار متر مربع فضا در 10 استان کشور با نیروهای متخصص و تجهیزات پیشرفته در حال ثبت و تکمیل اطلاعات بانک هویتی و ژنتیکی است.
او گفت: آزمایشگاه ژنتیک پزشکی قانونی شیراز بسیار مجهز و در کشور نمونه است.
غلامزاده در بخش دیگری از مطالب خود بیان کرد: بر اساس تحقیقات بین المللی، تقریبا 50 درصد مجرمان در 2 سال بعد از ارتکاب اولین جرم، دو باره آن جرم را تکرار می کنند و 70 درصد دیگر ظرف پنج سال بعد، مجددا مرتکب همان جرم می شوند و بر این باوریم که تکمیل بانک اطلاعات هویت و ژنتیک کشور به کاهش جرایم از سوی مجرمان کمک بسیاری خواهد کرد.
بانک اطلاعات ژنتیک و هویت ایرانیان در قالب بند یک ماده 211 قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی و مقررات قانونی آن تعیین شده است. مطابق این قانون قوه قضاییه، نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران (ناجا) و پزشکی قانونی اقدامات اولیه خود را برای تشکیل این بانک انجام دادند.
بانک اطلاعات مجرمان هم اینک در 56 کشور پیشرفته جهان فعال است و این کشورها از مجرمان نمونه هایی را در این بانک به ثبت رسانده اند. در برخی از این کشورها نمونه اطلاعات ژنتیک تمام شهروندان را در این بانک اطلاعاتی جمع آوری و ثبت کرده اند.
دی ان ای (DNA) یا دئوکسی ریبونوکلئیک اسید یکی از ماکرومولکولهای سلولی است که حامل اطلاعات وراثتی است و طی همانند سازی ژنتیکی از یک نسل به نسل بعد منتقل می‌شود. نقش اصلی مولکول DNA ذخیره‌سازی طولانی مدت اطلاعات ژنتیکی است.
9873/ 2027 / 6118
خبرنگار: محمدامین افشارپور ** انتشاردهنده: سیداحمد نجفیانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.