سرپرست وزارت علوم: دوام دانشگاه و رشد جامعه به هم گره خورده است – puyablog
خانه / دسته‌بندی نشده / سرپرست وزارت علوم: دوام دانشگاه و رشد جامعه به هم گره خورده است

سرپرست وزارت علوم: دوام دانشگاه و رشد جامعه به هم گره خورده استبه گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، سیدضیاء هاشمی روز شنبه در مراسم افتتاح دومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی در حوزه مدیریت سبز اظهار داشت: نفس تشکیل این جلسه امیدوارکنننده است، اینکه در مورد یک دغدغه حس و کنش مشترکی داریم که بسیار ارزشمند است.
وی گفت: دانشگاه های کشور در موضوعی که نسبت به سرنوشت کشور است پیشقدم شده اند و همین امر موجب امیدواری است.
سرپرست وزارت علوم با اشاره به صحبت های امروز رئیس جمهوری در آیین مراسم بازگشایی دانشگاه های کشور در دانشگاه تهران، افزود: رئیس جمهوری بر وظایف دانشگاه ها نسبت به وضعیت کشور تاکید داشتند و طبیعتا دوام دانشگاه و رشد جامعه به هم گره خورده است.
هاشمی خاطرنشان کرد: امروزه دیگر دانشگاه نمی تواند جدای از سرنوشت کشور برنامه هایش را به پیش ببرد و پیشرفت و اعتلای جامعه بدون نقش آفرینی دانشگاه ها امکان پذیر نیست.
وی اظهار داشت: دانشگاه پذیرفته اند که نمونه های عینی از اقدامات ضروری برای کشور عرضه کنند.
سرپرست وزارت علوم به مشکل کمبود آب در کشور اشاره کرد و گفت: بحث آب و هوا امروز موضوعی همگانی است و البته الگوی غلط مصرف در این زمینه، مساله ای جدی به شمار می آید.
وی ادامه داد: در حوزه انرژی هم وضع به همین منوال است به گونه ای که روزانه 80 میلیون لیتر بنزین در کشور، دود می شود و این هنر نیست.
هاشمی گفت: در حوزه محیط زیست نیز شاهد ایرادات جدی هستیم ولی سوال اینجاست که از کجا شروع شود.
سرپرست وزارت علوم اظهار داشت: دانشگاه های کشور پذیرفته اند که نه تنها در تولید علم بلکه در حل مساله در محدوده اجرا و مدیریت هم پیش قدم باشند.
وی خاطرنشان کرد: تداوم تلاش در این حوزه مستلزم عناصری است که در دانشگاه های نسل سوم و چهارم کشور ضروری است و اگر دانشگاه می خواهد در این حوزه وارد شود، باید خلاقیت، نوآوری و خطرپذیری داشته باشد.
دومین نمایشگاه دستاوردهای اجرایی دانشگاه ها، موسسات آموزش عالی، پژوهشی و پارک های علم و فناوری در حوزه مدیریت سبز از امروز، 15 مهرماه در محل سازمان برنامه و بودجه کشور آغاز به کار کرد.
در این نمایشگاه چهار روزه که با هدف معرفی و ارائه دستاوردهای دانشگاه ها و مراکز پژوهشی ایران در حوزه مدیریت سبز تدارک یافته است، ۳۸ دانشگاه و مرکز پژوهشی آخرین دستاوردهای خود را در این حوزه به نمایش گذاشته اند.
وی در ادامه اظهار داشت : وزارت علوم از مجموعه همکارانش در دولت که نسبت به این موضوع اهتمام ورزیده اند قدردانی می کند چراکه قطعا بدون هم افزایی در این حوزه ها ، فعالیت ها به نتیجه نخواهد رسید.
هاشمی گفت: اینکه این نمایشگاه در سازمان مدیریت و برنامه ریزی تشکیل می شود گویای این است که سازمان اعتماد به دانشگاه کرده و دانشگاه هم به سازمان برنامه و بودجه برای پیشبرد کارهایش اتکا کرده است.
وی در ادامه با اشاره به گزارشی در مورد فرآیندهای این نمایشگاه اظهار داشت: میزان بالای مصرف انرزی تشدید روند انتشار گازهای آلاینده و از بین رفتن منابع طبیعی از هزینه های سنگین محیط زیستی است که با اتخاذ سیاست های درست در حوزه برنامه ریزی قابل مدیریت است.
هاشمی افزود: سالها است که در سایر کشورهای جهان شاهد مدیریت سبز هستیم و در ایران نیز طی سال های اخیر مورد توجه قرار گرفته است.
وی افزود: اعمال مدیریت مصرف انرژی و اجرایی بودن الگوهای توسعه پایدار ابزار قدرتمندی به منظور تحقق اقتصاد مقاومتی ، حفظ مدیریت سبز ، بهبود فرایندها ، اصلاح الگوی مصرف و اشاعه فرهنگ مصرف بهینه می باشد ، از اینرو دانشگاه ها به دلیل برخورداری از ظرفیت های لازم در امر آموزش مناسب ترین جایگاه برای تدوین فرهنگ مصرف بهینه انرژی به شمار می آید.
هاشمی اظهار داشت: با توجه به اینکه در میهن اسلامی ما ظرفیت های عظیمی برای استفاده از منابع خورشیدی ، بادی و زمین گرمایی وجود دارد با بهره گیری از توانمندی صاحب نظران در دانشگاه ها و اعمال مدیریت مصرف انرژی می توان در رده کشورهای پیشرو دنیا در این حوزه قرار گرفت.
وی افزود: لذا با همکاری وزارت علوم و سازمان برنامه و بودجه دستورالعمل مدیریت سبز در دانشگاه تدوین و جهت بهره برداری به تمام مراکز آموزش عالی کشور ابلاغ شد. از مهمترین دستاوردهای این دستورالعمل تشکیل شورای راهبردی مدیریت سبز در دانشگاه های کشور است که هم اکنون حدود 150 مرکز در این زمینه وجود دارد.
وی یادآور شد: ادامه برنامه مدون و درازمدت در راستای تشکیل دانشگاه سبز از مهمترین برنامه های وزارت علوم است.
هاشمی تصریح کرد: همچنین وزارت علوم تعامل سازنده ای با ارگاه ها و سازمان های مختلف در این زمینه داشته که انعقاد قراردادهای همکاری مابین آنها حاصل این تعاملات است.

فراهنگ**9187**1540**1055
خبرنگار : حمید بازگشا*انتشار: زینب کارگرانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.