خانه / دسته‌بندی نشده / زمینه صدور دانش ذخیره سازی سلول های بنیادی در کشور فراهم است

زمینه صدور دانش ذخیره سازی سلول های بنیادی در کشور فراهم استمرتضی ضرابی شامگاه شنبه در جمع خبرنگاران افزود: دانش ذخیره سازی سلول های بنیادی در کشور به صورت کامل بومی بوده و درخواست هایی از کشورهای مختلف از جمله عمان، لبنان، آذربایجان، تاجیکستان و عراق برای صدور این فناوری به آنها ارایه شده است.
وی ادامه داد: هم اینک دفتر بانک خون بند ناف در استان اربیل اقلیم کردستان عراق توسط ایران راه اندازی و نمونه های بند خون این مرکز برای ذخیره سازی به کشور ارسال می شود.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان از ذخیره سازی 85 هزار نمونه خون بندناف در بانک خون کشور خبرداد و افزود: در مدت سه سال اخیر 20 پیوند سلول های بنیادی از خون بندناف در کشور انجام شده که 75 درصد آن ها موفقیت آمیز بوده است.
ضرابی پیش بینی کرد: ذخیره سازی نمونه های خون بند ناف در بانک خون کشور تا پایان سال جاری به بیش از 90 هزار نمونه افزایش یابد.
وی ادامه داد: سال آینده با افزایش 100 هزار خون بند ناف در بانک خون کشور، این بانک به باشگاه بانک های خون با بیش از 100 هزار نمونه می پیوندد.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان با یادآوری ذخیره سازی نمونه های خون بند ناف به صورت خصوصی و عمومی در کشور افزود: هم اینک تعداد بانک خون های عمومی کمتر از بانک های خصوصی است و افزایش بانک های عمومی به حمایت دولت و مراکز خیریه نیاز دارد.
ضرابی خاطر نشان کرد: امکان درمان 70 تا 80 نوع بیماری به وسیله سلول های بنیادی وجود دارد که به دلیل ذخیره سازی سلول های خون ساز در خون بند ناف تنها درمان بیماری های خونی از جمله تالاسمی ها با سلول های بنیادی خون بند ناف امکان پذیر است.
وی ادامه داد: ذخیره سازی خون بند ناف به همه خانواده ها به خصوص خانواده هایی سابقه بیماری های خونی در آنان وجود دارد، توصیه می شود.
مدیر مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: این مرکز جزء نخستین مراکز ذخیره سازی خون بند ناف در سطح کشور به شمار می رود و تاکنون 2 هزار نمونه خون بند ناف در این مرکز ذخیره سازی شده است.
دکتر علی اصغر غفاری زاده افزود: ذخیره سازی خون بند ناف نسبت به موالید در استان مرکزی حدود یک دهم درصد است و نسبت به میانگین یک و پنج دهم درصدی در سطح کشور، پایین است.
وی ادامه داد: مرکز فوق تخصصی ناباروری استان مرکزی از سال 93 فعالیت خود را در استان آغاز و هم اینک ماهانه 40 تا 50 عمل جراحی مرتبط با استحصال تخمک در این مرکز انجام می شود.
مدیر مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی افزود: سال گذشته 800 مورد عمل جراحی مکمل ناباروری در این مرکز انجام شد که میانگین موفقیت های حاصل شده، مرکز را جزء مراکز پیشرو در این حوزه قرار داده است.
غفاری زاده ایجاد آزمایشگاه تشخیص طبی و مکمل عمل های ناباروری در استان مرکزی، ارتقا مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی استان به مرکز جراحی های محدود را از برنامه های دیگر عنوان کرد.
مدیر مرکز فوق تخصصی درمان و تحقیقات ناباروری جهاد دانشگاهی استان مرکزی گفت: بهره گیری از سلول درمانی در بیماری های پوستی، ارتوپدی و قلبی از دیگر برنامه های این مرکز است.
رییس جهاد دانشگاهی استان مرکزی نیز در این نشست گفت: جهاد دانشگاهی این استان نخستین جهاد دانشگاهی ایجاد مرکز بند خون ناف در کشور به شمار می رود.
سیدجعفر نظام دوست افزود: آغاز عملیات اجرای مرکز درمان ناباروری با همکاری پژوهشکده رویان از سال 89 در استان مرکزی آغاز و از سال 93 راه اندازی شد.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه میانگین ناباروری در استان مرکزی بیشتر از میانگین کشوری است ایجاد این مرکز یکی از نیازهای ضروری استان بود.
مدیرعامل بانک خون بند ناف رویان در سفر یک روزه به استان مرکزی از مرکز تحقیقات درمان ناباروری اراک نیز دیدن کرد.
1955/3075/خبرنگار:مهدی عظیمی *** انتشاردهنده: حسین مهدی زادهانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *