رئیس کمیسیون عمران شورای شهر ساری: مازندران طرح جامع مدیریت پسماند ندارد – puyablog
خانه / آموزشی / رئیس کمیسیون عمران شورای شهر ساری: مازندران طرح جامع مدیریت پسماند ندارد

رئیس کمیسیون عمران شورای شهر ساری: مازندران طرح جامع مدیریت پسماند نداردعلی اکبرزلیکانی روز یکشنبه درگفت وگو با خبرنگار ایرنا درساری متمرکز شدن شهرداری ها به جمع آوری صرف زباله دراستان را ناشی از نبود مدیریت پسماند دانست وافزود: در شرایط فعلی شهرداری ها کار جمع آوری و دفن زباله را با هزینه گزاف بردوش می کشند و هیچ برنامه مدونی نیز نمی توانند از لحاظ قانونی برای مدیریت پسماند تدوین کنند.
زلیکانی مدیریت پسماند را شامل پیش جمع آوری،جمع آوری، نگهداری، انتقال، دفن و پس از دفن دانست که در شرایط فعلی به گفته وی به علت نبود مدیریت پسماند، این کار در جمع آوری و انتقال خلاصه می شود.
وی معتقد است که با تدوین طرح جامع پسماند در مازندران وظایف دستگاه های مسوول شامل شهرداری، دهیاری، محیط زیست، راه و شهرسازی و سایر دستگاه های مرتبط تعیین می شود.
وی اعتقاد دارد با داشتن طرح و شرح وظایف می توان نظارت دقیقی بر عملکرد دستگاه ها در مدیریت پسماند از سوی دستگاه های نظارتی بالادستی انجام و نقاط ضعف و قوت احصاء و با کم کاران نیز برخورد شود.
نایب رئیس شورای اسلامی شهرساری اظهارداشت: انتقاداتی که این روزها نسبت به پسماند در استان از سوی مسوولان مطرح می شود تا زمانی که طرح جامع آن تدوین نشود به نظر می رسد نمی تواند مورد اعتناء دستگاه های مسوول از جمله شهرداری ها قرار گیرد.
زلیکانی افزود : انتقاد نسبت به مدیریت پسماند در شهرداری ها زمانی می تواند رویه درستی باشد که طرح جامع پسماند در اختیارشان قرار گیرد.
** نیروگاه زباله سوز ساری میراث دولت گذشته
نایب رئیس کمیسیون شورای اسلامی شهر ساری گفت که طرح نیروگاه زباله سوز برای شهر ساری که در سال 90 بدون کار کارشناسی در دولت قبل برای مرکز مازندران پیش بینی شد، از پشتوانه مطالعاتی برخوردار نبود.
زلیکانی با بیان این که برای اجرای این طرح هیچ مشورتی با شهرداری و یا شورای اسلامی شهر انجام نشد، یکی از علل طولانی شدن تکمیل این پروژه را نداشتن مطالعات زیست محیطی و نامناسب بودن مکان آن از لحاظ ساختارعمرانی دانست.
وی اضافه کرد : انتخاب نامناسب مکان اجرای طرح باعث شده تا پس از انجام طرح مطالعاتی برای استحکام بنا موجود حدود 30 میلیارد ریال هزینه مازاد به دولت تحمیل شود.
** مشکل مالی دلیل دیگری برای تاخیر درتکمیل نیروگاه
این عضو شورای شهر ساری مشکل مالی را از دیگر دلایل برای تاخیر در تکمیل نیروگاه زباله سوز دانست و گفت که شهرداری نیز با وجود تمایل برای تکمیل به علت منع قانونی نمی تواند اعتباری برای اجرای این پروژه پرداخت کند.
براساس اعلام شهرداری ساری پیشرفت فیزیکی ساختمانی این پروژه 50 درصد و تامین تجهیزات نیروگاه نیز حدود 80 درصد است.
** هزینه 300 میلیاردریالی شهرداری برای پسماند
نایب رئیس شورای اسلامی شهرساری می گوید: هم اکنون به طور میانگین شهرداری ساری درسال 300 میلیارد ریال برای جمع آوری، انتقال و دفن زباله شهر ساری هزینه می کند.
زلیکانی اظهارداشت: تکمیل نیروگاه زباله سوز با وجود انتقاداتی که نسبت به این پروژه از لحاظ فنی و علمی وجود دارد، ولی می تواند بار مالی زیادی را از دوش شهرداری بردارد.
** تفکیک پسماند شهرداری ساری( تپش)
نایب رئیس شورای اسلامی شهرساری گفت که طرح تفکیک زباله ازابتدای سالجاری دردستورکار شهرداری ساری قرارگرفت و برای اجرای این طرح نیز80 کانکس برای دریافت زباله خشک از مردم درسطح شهر جانمایی شد.
علی اکبرزلیکانی افزود:اگرچه موفقیت این طرح به میزانی که انتظار نبود، بلکه توانست تا حدودی هزینه شهرداری را در جمع آوری زباله ها کاهش دهد.
وی اضافه کرد:موفقیت نسبی طرح منوط به همکاری تمام شهروندان ساری در تفکیک زباله دارد و به نظر می رسد این طرح می تواند هزینه های شهرداری را تا حد زیادی در حوزه پسماند کاهش دهد و اعتبار مازاد این بخش در سایر حوزه ها هزینه شود.
براساس آمار روزانه 400 تن زباله در شهرساری جمع آوری می شود که هم اکنون این زباله ها در 130 کیلومتری جنوب شهر ساری دفن می شود.
خبرنگار: حسین فلاحتی * انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899انتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.