آخرین مطالب
خانه / دسته‌بندی نشده / جمعیت و آب دو چالش بزرگ کشور در حوزه محیط زیست است

جمعیت و آب دو چالش بزرگ کشور در حوزه محیط زیست استبه گزارش روز دوشنبه ایرنا از روابط عمومی محیط زیست استان تهران، کیومرث کلانتری در نشست شبکه تشکل های زیست محیطی استان تهران افزود: منابع ما محدود و جمعیت در حال فزونی است بنابراین باید الگوی مصرف و مدیریت بر منابع تغییر کند تا بتوانیم با دنیا همگام بوده و به توسعه اصولی و متوازن دست یابیم.
وی با بیان اینکه حساسیت به موضوعات محیط زیست روز به روز در حال گسترش است اظهار کرد: در طول تاریخ، بسیاری از سازمان ها متولد شده، به بلوغ رسیده و با افول و نابودی دست به گریبان شده اند اما موضوع محیط زیست یک اصل ماندگار بوده و بقای آن همیشگی است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه فشار توسعه بر محیط زیست زیاد و توسعه هم اجتناب ناپذیر است، خاطرنشان کرد: اجرای برنامه و طرح های آمایشی در کشور مهم بوده و نباید در جاهایی که ظرفیت وجود دارد کار رها و جایی که توان محیط زیستی و اکولوژیکی وجود ندارد منابع را بیهوده هدر دهیم.
وی با اشاره به ۲ رویکرد حفاظت از محیط زیست در دنیا یادآور شد: یکی از این دو رویکرد، کنترل و فرماندهی است که مردم را ضد محیط زیست و مزاحم می داند که این رویکرد در سالهای اخیر در کشور حاکم بود.
کلانتری ادامه داد: رویکرد دیگر، مشارکتی است که در آن مردم برای حفظ محیط زیست با حاکمیت شریک هستند و نگاه ما نیز در حوزه محیط زیست باید رویکرد مشارکتی باشد.
وی توجه به مسئولیت های اجتماعی را مهم دانست و تصریح کرد: قبل از اینکه هامون و دریاچه ارومیه خشک شوند این مسئولیتهای اجتماعی بودند که خشک شدند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه هیچ کاری را بدون حمایت مردم نمی توان انجام داد و نسل آینده ما باید نسلی مسئولیت پذیر و مطالبه گر باشد، گفت: خوشبختانه حساسیت مردم در حوزه محیط زیست روز به روز بیشتر می شود و اولین قدم در برنامه های مشارکتی با مردم شنیدن حرف های آنان و تجزیه و تحلیل توصیه های آنها است.
وی در پایان با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در بخش های مختلف از حداقل ها حفاظت می کند افزود: جمعیت انبوه تهران نیازمند توسعه است زیرا دست نیافتن به توسعه متناسب منجر به فقر و بیکاری می شود اما نگاه ما به هرگونه توسعه، باید همراه با محیط زیست است.
خبرنگار: عاطفه نژادسالاری ** انتشار: محمد آجورلو
تهرام/۹۳۵۳//۱۳۴۸انتهای پیام /*


درباره gohari

مشاهده بیشتر

وی آی پی تور

وی آی پی تور برگذارکننده انواع تور لحظه آخری و تور ارزان قیمت انواع  تور استانبول  , …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *