خانه / دسته‌بندی نشده / ثبت اختراع فرآیند تولید پودر بی کربنات سدیم دارویی در کشور

ثبت اختراع فرآیند تولید پودر بی کربنات سدیم دارویی در کشوربه گزارش روز چهارشنبه ایرنا از روابط عمومی کنسرسیوم دیالیز ایران، بی کربنات سدیم یا جوش شیرین یکی از پرکاربردترین مواد در صنایع غذایی، نساجی، پلیمر، بهداشتی و پزشکی است که تولید گرید دارویی آن در اختیار کشورهای معدودی است. پودر بی کربنات سدیم گرید پزشکی یکی از ملزومات دیالیز بیمارانی است که با نارسایی مرحله انتهایی کلیه روبرو هستند. این فرآورده به طور کامل از خارج از کشور تأمین می شود.
شرکت یاد شده کار تحقیق روی محصول پودر بی کربنات سدیم دارویی برای دیالیز را سال 1392 آغاز کرد و پس از گذراندن فاز آزمایشگاهی کار طراحی فرآیند خط تولید محصول آغاز شد. در سال 1394، نمونه اولیۀ محصول تولید و پس از انجام تست های آزمایشگاهی روی ماشین دیالیز تست شد. با ثبت نتایج مثبت آزمایشگاهی، فرآیند تولید این محصول گواهینامه ثبت اختراع گرفت.
با تولید این محصول، ایران پنجمین کشوری است که به دانش فنی تولید پودر بی کربنات سدیم دارویی برای دیالیز دست پیدا کرده است. در حال حاضر کشورهای فرانسه، آلمان، انگلیس و آمریکا تنها کشورهایی در جهان هستند که این محصول مهم پزشکی را تولید می کنند. متخصصان شرکت فرآیند تمام اتوماتیک تولید این محصول دانش بنیان را به صورتی منحصر به فرد طراحی کرده اند و به زودی خط صنعتی تولید این محصول تکمیل می شود.
در حال حاضر، سالانه دستکم 3 هزار تن پودر بی کربنات سدیم گرید پزشکی از اروپا به کشور وارد میشود که بیش از شش میلیون یورو ارزبری از کشور دارد. با تولید این محصول در کشور علاوه بر 6 میلیون یورو صرفه جویی ارزی، امکان 2 میلیون یورو صادرات به کشورهای منطقه فراهم می شود.
فاز نخست تولید پودر بی کربنات سدیم دارویی تابستان 1397 با ظرفیت تولید 5 هزار تُن در سال آغاز خواهد شد.
شرکت تولیدکننده در نظر دارد علاوه بر خودکفایی کشور در تأمین این محصول، سالانه تا 2هزار تن صادرات به کشورهای منطقه و سپس به کشورهای اروپایی داشته باشد. در این فاز که با بیش از 10 میلیارد سرمایه گذاری اولیه همراه بوده است، بیش از 50 نفر به صورت مستقیم و 200 نفر به صورت غیرمستقیم مشغول کار می شوند.
پیش بینی می شود فاز دوم این پروژه در سال 1399 به پایان برسد که به این ترتیب ظرفیت تولید پودر بی کربنات سدیم دارویی به 10 هزار تن در سال خواهد رسید.
علمی 2017
دریافت: محتشمی پورانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *