توسعه فناوری و سامانه های بومی فضایی، در اولویت کشور است – puyablog
خانه / دسته‌بندی نشده / توسعه فناوری و سامانه های بومی فضایی، در اولویت کشور است

توسعه فناوری و سامانه های بومی فضایی، در اولویت کشور استبه گزارش خبرنگار علمی ایرنا، حسن حدادپور روز شنبه در مراسم افتتاح نمایشگاه دستاوردهای پژوهشگاه فضایی ایران گفت: به پیشنهاد جمهوری اسلامی در تاریخ ششم دسامبر 1999 برابر با 15 آذر 1378 ، سازمان ملل متحد روزهای چهار تا 10 اکتبر را هفته جهانی فضا اعلام کرد و از آن به بعد هر سال در این هفته مراسم هفته جهانی فضا در کشورهای مختلف برگزار می شود.
وی با اشاره به نقش فضا در زندگی روزمره افراد گفت: وقتی انسان توانست راه انتقال اطلاعات و داده از طریق امواج را کشف و ماهواره ها را اختراع کند، بسیاری از مسائل زندگی راحت تر شد و ساخت ماهواره های مخابراتی به پزشکان کمک کرد تا به جای حضور ر تخت بیمار، بتوانند از راه دور با بیمار ارتباط برقرار کنند، او را معاینه کنند و حتی اعمال جراحی از راه دور را انجام دهند.
وی افزود: در حوزه سوانح طبیعی مثل زلزله یا سیل که بسیار ویرانگر هستند، می توانیم با استفاده از عکس های ماهواره ای پیش بینی کنیم که در چه منطقه ای سیل یا زلزله رخ خواهد داد و نسبت به کاهش خسارات آنها اقدامات پیشگیرانه انجام دهیم و همچنین بسیاری از این موارد مانند خشکسالی یا مدیریت منابع آب که می تواند زندگی ما انسان ها را دستخوش تغییرات نماید.
وی افزود: کشورهای دنیا برای دستیابی به مواهب الهی موجود در فضا و بهره مندی از این فرصت سرمایه گذاری های کلانی کرده و برنامه های متعددی را به اجرا درآورده اند که از جمله آنها حوزه طراحی و ساخت انواع ماهواره ها است.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران با اشاره به ایجاد فرصت مناسب برای آموزش و اطلاع رسانی در زمینه فضا به عنوان یکی از اهداف برگزاری هفته فضا گفت: آموزش مردم سراسر دنیا در زمینه مزایای استفاده از فضا، آموزش در زمینه استفاده از فضا برای توسعه اقتصادی پایدار، جلب حمایت مردمی از برنامه های فضایی و علاقه مند کردن جوانان به علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات و ترویج همکاری های بین المللی در زمینه آموزش و اطلاع رسانی در حوزه فضا ازدیگر اهداف برگزاری هفته جهانی فضا است.
وی افزود: انجمن هفته جهانی فضا که از سوی سازمان ملل مسئولیت برگزاری این مراسم را بر عهده دارد، هر سال شعاری را برای این هفته انتخاب می کند که بر یکی از جنبه های قابل توجه و مهم علوم و فناوری فضایی تاکید دارد و شعار انتخاب شده محور برنامه ها و آموزش های ترویجی در مراسم هفته فضا است.
حدادپور اظهار کرد: شعار انتخابی هفته جهانی فضا 2017 ‘اکتشاف دنیاهای جدید در فضا’ است که هدف از انتخاب این شعار علاقه مندی انسان به کاوش و ماجراجویی در فضا، طرح موضوع کاوش در فضا در مراکز علمی، دانشگاه‌ها، مدارس، باشگاه های نجوم، آسمان نماها، شرکت ها و موزه ها، بحث و بررسی درباره محل بعدی اکتشافات بشر در ماه، مریخ یا فراتر از آن است.
رئیس پژوهشگاه فضایی ایران توسعه فناوری ها و سامانه های بومی فضایی مورد نیاز در جهت استفاده صلح آمیز از فضا در راستای بهبود زندگی نوع بشر و با توجه به نیازها و اولویت های جمهوری اسلامی ایران را در جهت توسعه پرشتاب و پایدار اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی، علمی و فناوری، ماموریت پژوهشگاه فضایی ایران عنوان کرد.
وی افزود: دستیابی به جایگاه برتر منطقه در زمینه تسخیر فضا و فناوری های مربوط به آن با کسب دانش فنی طراحی، ساخت، پرتاب و بهره برداری از ماهواره زمین آهنگ و توسعه سامانه ها و فناوری های سنجش از دور، چشم انداز پژوهشگاه فضایی ایران است.
نمایشگاه دستاوردهای فناورانه متخصصان و محققان پژوهشگاه فضایی ایران امروز در هفته جهانی فضا افتتاح شد و از 16 تا 18 مهر برای بازدید عموم باز است.
بازدید از مرکز آزمون و یکپارچه سازی سامانه های فضایی، دوره های آموزشی در خصوص اکتشافات فضایی، انواع ماهواره ها و مدارهای نجوم و ستاره شناسی برای دانش آموزان و دانش پژوهان، انتشار ویژه نامه هفته فضا با موضوع اکتشاف فضایی، برگزاری سمینارهای تخصصی و برگزاری مسابقات اطلاعات عمومی در حوزه فضا از برنامه های جنبی آن به شمار می آید.
علمی9031*
دریافت کننده: عادل پازیار* انتشار:محتشمی پور
برای اطلاع از اخبار متنوع علمی و فناوری، با کانال علمی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
irnaelm@
https://telegram.meانتهای پیام /*


درباره gohari

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.